Yine renklerle ilgili bir yazı ile karşınızdayım. Daha önce “Renklerin Gücü” başlıklı yazımda renklerin insanlarda farklı duygusal tepkilere yol açtığından bahsetmiştim. Bu yazımda ise tek bir renk hakkında yazmak istedim.

Psikolojide kırmızı renk, sıcaklık, pozitiflik, enerjik olmak ve motivasyon ile ilişkilendiriliyor. Çalışmalar, kırmızı rengin duygularımızı harekete geçirerek kendimizi daha güçlü, hırslı ve çekici hissetmemizi sağladığını gösteriyor. Bilim adamları, erkeklerin kırmızı rujlu kadınlara 7.3 saniye, pembe rujlu kadınlara 6.7 saniye ve ruj sürmemiş kadınlara 2.2 saniye baktıklarını bulmuşlar. Ayrıca, araştırmalar haftada dört kez kırmızı ruj süren kadınların daha özgüvenli olduklarını ortaya çıkarmış.

Peki gelelim asıl soruya, kırmızının hangi tonu?

Kırmızının doğru tonunu bulmak için önce cilt tonunuzu belirlemeniz gerekiyor. Öncelikle cilt alt tonunun cilt rengiyle hiçbir alakası olmadığını söylemek lazım. Cilt alt tonu; sıcak, soğuk ve nötr olmak üzere 3’e ayrılıyor.

Soğuk (cool) cilt alt tonuna sahip kişilerin cilt altındaki pigmentleri kırmızı/pembe oluyor. Sanılanın aksine soğuk alt tonlu ciltlerin mutlaka soluk pembe beyaz olması şart değil. Oldukça esmer bir kişi de soğuk alt tonlu olabilir. Sıcak (warm) alt tonuna sahip kişilerin cilt altındaki pigmentleri sarı oluyor.

Cilt alt tonunu belirlemede kullanılan en basit yöntem, damar kontrolü. Gün ışığında bileğinizdeki damarlarınızı kontrol ediyorsunuz; damarlarınız mavi görünüyorsa soğuk, yeşil görünüyorsa sıcak alt tona sahip olduğunuz anlamına geliyor. Hem yeşil, hem maviyse de nötr alt tonu demek oluyor. Bir başka yöntem ise, altın (sıcak) ve gümüş (soğuk) rengi kumaşlar kullanarak size hangisinin daha fazla yakıştığına karar vermek.

“Damarlarımın rengine karar veremedim.” ya da “Bana her iki renk de yakışıyor.” diyorsanız, o zaman siz nadir nötrlerdensiniz 🙂

Cilt alt tonunuza karar verdiyseniz, aşağıdaki infografikten size uygun seçimlere bakabilirsiniz 🙂

Herkesin kırmızı bir ruju olmalı, kendinize en yakışanı bulmanız dileğimle 🙂

 

kırmızı

BONUS: Kırmızı ruj sürermenin incelikleri…

Kaynak:

The Science Behind Classic Red Lipstick

https://onedio.com/haber/cilt-alt-tonunuzu-biliyor-musunuz–540844

 

1 thought on “Kırmızının 50 Tonu

  1. Kırmızıyı çok severim. Kadında çok hoş ve zinde duran bir renktir. Kişiye canlı bir görünüş verir. Kendim için en çok mercan kırmızısını beğenirim ve kullanırım. Her yaştaki kadına da yakıştığını duşunuyorum

Leave a Reply