Yurtdışında çalışma şansı yakalayan arkadaşlarımla röportajlarım devam ediyor. Bu defaki başarı öyküsü, azimli, çalışkan ve aynı zamanda hayattan keyif almasını bilen arkadaşım Leri Saduk hakkında 😊

1. Leri, kısaca okuyucularım için eğitim ve iş yaşamı geçmişinden bahseder misin? 

Leri Saduk: VKV Koç Lisesi’ni bitirdikten sonra Koç Üniversitesi Ekonomi bölümüne girdim. Aslında psikoloji dalı aklımda hep vardı ama biraz da çevre ve iş piyasası endişeleriyle ekonomi bölümünü seçtim. Ben dersi iyi dinleyen bir öğrenciydim öyle olunca da iyi notlar almak zor olmadı. Notlar iyi olunca, çift anadal yapmaya ya da ikinci bir yabancı dil öğrenmeye karar verdim ve İspanyolca’yı seçtim. Okulda ekstra krediyle ispanyolca alıp aynı zamanda exchange öğrenci mentorluğu, mikroekonomi dersi asistanlığı ve kürek de yaptım. Okuduğunuz kurum size böyle çeşitli olanaklar sağlayabiliyorsa bunları sonuna kadar değerlendirmek lazım diye düşünüyorum. Şimdi geriye dönüp bakınca hepsini de iyi ki yapmışım hepsi bana ayrı yetenekler kazandırmış diyorum. 2012 bahar döneminde Barselona’ya Erasmus programı’na gittim. Burada hem İspanyolca’mı geliştirme şansım oldu, hem de şehre ve İspanyol hayat tarzına hayran kaldım. Aklımda hep birgün ya çalışmak ya da okumak için İspanya’ya dönme fikriyle Türkiye’ye geldim ve Koç Ekonomi’den mezun oldum.

Mezuniyetten sonraki ilk işimi, öğrenmesi güzel bir alan olmasına rağmen monoton bir hal alınca, değiştirdim. İkinci işimde son derece mutlu çalışıyordum. Hem çalıştığım ekip hem de yaptığımız iş bana çok farklı şeyler öğrenme fırsatı sağlıyordu… Taa ki o çok gitmek istediğim İspanya’dan bir iş teklifi alana kadar.

Beni İspanya’dan arayan şirket bankalara (ve diğer regüle edilen sektörlere) danışmanlık veren bir şirketti. İspanya’daki büyük müşterilerinden BBVA’nın Garanti Bankası’ndaki payını arttırdıktan sonra bu şirket, Garanti için de danışmanlık projeleri yapmayı, böylelikle Türk pazarına girmeyi ve dolayısıyla da Türk bir ekip kurmayı hedefliyordu. Bu şekilde gelen bir teklif bana son derece çekici göründü ve bana Madrid’in yollarını açtı diyebilirim. Şuanda, yaklaşık 2 sene bahsettiğim şirkette danışmanlık yaptıktan sonra, müşterimiz olan BBVA bünyesine geçtim. Burada, Garanti Bankası entegrasyonuyla ilgili farklı challenge’ları ve sağlayabileceğim ekstra bir katma değeri olan bir birimde, iç denetim departmanında çalışıyorum.

2. Süreç nasıldı, kolay oldu mu?

Leri: Nasıl sorusunun cevabı ilginç 🙂 özellikle Madrid’e giderkenki İspanyolca seviyemin orta düzeyde olduğunu ve benim (sandığımın aksine İngilizce yerine) İspanyolca çalışmam gerektiğini göz önünde bulundurunca zor bir alışma süreci oldu diyebilirim. Madrid’e gelene kadarki süreç aslında kolay oldu. İstediğin bir fırsat karşına çıkınca, gitmek çok zor olmuyor. Esas zorluk buraya geldikten sonra oldu ki, ona pek hazırlıklı gelmiyorsunuz.

3. Öncesinde neler yapman gerekti? Nasıl bir hazırlık yaptın?

Leri: Yapmam gereken en zor kısım beni işe almak isteyen bir şirket bulmaktı. Biliyorsun yurtdışında sana oturma iznin yoksa iş, işin yoksa oturma izni vermiyorlar (tam bir kısır döngü)…Barselona’daki Erasmus’tan döndüğümden beri, bir yandan İstanbul’da çalışıyordum, diğer yandan gözüm İspanya’nın kariyere sitelerindeydi, belki Türk birini işe almak isteyen benim profilime uygun bir şirket bulurum diye. Ve öyle oldu! En zor kısmı buydu ama bundan sonrası çorap söküğü gibi geldi. Şirket vizemi aldı, uçak biletleri alındı ve Madrid’e gidildi. Ev bulmak kolay olmasa da biraz da şansla 2 yıldır yaşadığım evi bulduk. Çoğul konuşuyorum çünkü ailemin büyük yardımı vardı bu süreçte. Benimle Madrid’e gelip eve yerleşmeme yardımcı oldular.

4. Madrid’de yaşamak, çalışmak nasıl? 

Leri: Madrid’de İspanya’nın her yerinden neredeyse insan var ama dünya çapında bir metropol sayılmaz. Londra’da veya New York’da daha çeşitli ülkelerden daha çok insanın gelip yerleştiğini görürsünüz ama tabii ki yine de İspanya’yı seven ve burada yaşamayı seçen yabancılar var Madrid’de. İspanya’nın en çok iş olanağı ve üniversitesi olan şehri olduğu için çok sayıda genç hem okumaya hem de çalışmaya geliyor Madrid’e. Bu da şehri genç ve çok hareketli yapıyor. Dediğim gibi gençlerin kendi şehirlerini bırakıp okumaya gelmesi onları yeni arkadaşlar edinmeye, iş sonrası programlar yapmaya açık yapıyor. Ben de bunun sayesinde kolayca yeni insanlar tanıyıp onlarla haftaiçi ve haftasonu planlar yapabiliyorum.

5. Bu deneyimin sana neler kattığını düşünüyorsun?

Leri: Bu deneyim bana bir çok şey kattı! En basiti ikinci bir yabancı dil kattı. Bunun yanında farklı bir kültürde ve dilde çalışma tecrübesi katmaya devam ediyor, tek başına istediğin hayatı elde etme ve sürdürebilme tecrübesi kattı, ki çok değerli bir tecrübe olduğunu düşünüyorum.. Bunlar dışında buraya gelmeseydim tanıyamayacağım çok güzel insanlar, benimseyemeyeceğim bir yaşam tarzı ve daha bir sürü güzel şey kattı. Bunlarla birlikte tabii ki vazgeçmem yada uzaklaşmam gereken şeyler de oldu. Bunlar ailem ve arkadaşlarım, kendi evim ve şehrimin konforu… Ama günün sonunda sanırım hayat, yaptığımız tercihler olarak kalıyor ve ben şimdilik tercihimden memnunum.

6. Expat olma hayali kuranlara ne önerirsin? Tavsiyelerin var mı?

Leri: Var. Vazgeçmesinler. İspanyolca bir deyim var “Si hay un sueño hay un camino”. Anlamı,  “eğer bir hayal varsa bir yolu da vardır” demek… Gerçekten isteyip bir şeyin hayalini kuruyorsanız, gerçekleşecektir.

7. Kariyer yolculuğunda bir sürü gencin hayalini kurduğu yerdesin, bundan sonra senin yolculuğun nereye?

Leri: Şuanda BBVA’da çalışmaya yeni başladım sayılır ve kendimi üniversiteye yeni başlayan bir öğrenci gibi hissediyorum. Üniversitede nasıl bölümünüz (öğrenmek istediğiniz alan) hakkında bolca kaynağa sahipseniz, bana da BBVA öyle görünüyor şuanda. Bulunduğum kurum benim de ilgimi çeken Behavioral Economics, dijitalleşme gibi alanlara yatırımlar yapan bir yer olduğu için heyecanla bu kaynaklarla kendimi geliştirmeyi bekliyorum. Burada hem öğrenebileceğim hem de katkıda bulunabileceğim bir çok şey var ve bu da güzel bir enerji veriyor bana.

Leri vakit ayırdığın için teşekkür ediyorum. Hangi şehirde olursan ol, hangi işi yaparsan yap çok başarılı olacağını biliyorum! 😊

Leri İstanbul’da! Mart 2018

1 thought on “O Şimdi Expat 3: Madrid’de Bir Türk Bankacı – Leri Saduk

Leave a Reply