Danışmanlık kariyerimin başlangıcındayım ve fark ettiğim bir konu, inovasyon kültürü projeleri günden güne artıyor. Yaratıcılık, sorgulama, merak, yeni fikirlere açıklık günümüzde inovasyon kültürü yaratmak için çalışanlarda ve yöneticilerde aranılan özellikler/yetkinlikler. (Neye göre söylüyorum; İnovasyon kültürü projelerinde yöneticilerin bu özelliklerine bakılıyor, bu alanlar güçlendirilmeye çalışılıyor.)

Tam da bu sırada karşılaştığım bir kavram oldu; Curiosity Quotient (CQ)

CQ, kişinin merak düzeyini ifade eden zihinsel iştah ile ilgili. CQ düzeyi yüksek insanlar, daha sorgulayıcı ve yeni deneyimlere açık oluyorlar. Yenilikleri heyecan verici buluyor, rutinlerden kısa sürede sıkılıyorlar. Çok sayıda ilginç fikir üretmeye yatkın oluyorlar. Belirsizliği daha kolay idare edebiliyorlar ve karmaşık sorunlara basit çözümler geliştirebiliyorlar.

“Sahici Liderlerin Sırrı: Duygusal Zeka” başlıklı yazımda da EQ’dan bahsetmiştim, CQ da EQ gibi sonradan geliştirilebilir nitelikte. CQ kavramının yaratıcısı Thomas Friedman, meraklı ve tutkulu olmanın, salt zeki olmaktan daha önemli olduğunu iddia etmiştir. (CQ + PQ > IQ)

Yine bu konu ile ilişkilendirdiğim bir TED Talk var, Koç Ünivesitesi rektörü Umran İnan’ın “Eğitim ve Merak” başlıklı konuşması. Umran Hoca, konuşmasında nesillerin birlikte, birbirinden öğrenmesinden bahsediyor. Öğrenmenin yaşının olmadığını, önemli olanın öğrenmek için heves ve heyacan duymak olduğunu vurguluyor. Profesyonel hayatta da bu geçerli. Ortayaşın Yeni Kokteyli ve Kurumsal Hayattan 5 Tersine Mentorluk Hikayesi başlıklı yazılarımda ben de bundan bahsetmiştim.

Enerji veren merak, başarılı olmayı, yenilikler üretmeyi ve hayattan keyif alma (yeni hobiler, beceriler öğrenme) fırsatını sağlıyor. Hepimiz içimizdeki meraklı çocuğu canlı ve üretken tutarak hayatı hem keyifle hem de artan başarılarla yaşayabiliriz diye düşünüyorum =)

Leave a Reply