Fortune dergisinde okuduğum bir yazı kurumsal hayatın içinde hemen hepimizin işinin bir parçası olan sunumlarla ilgili olunca paylaşmak istedim…

Tony Robbins hakkında;

  • En çok satan kendine yardım konulu kitapların yazar ve motivasyonel konuşmacıdır.
  • Salesforce CEO’su Marc Benioff’ dahil pek çok tepe yöneticinin mentorudur.
  • Hızlı okuma konusunda kendini geliştirmiş, günde bir kitap okuma hedefi ile büyük liderlerin hikayelerini ve kişisel gelişim edebiyatını yutmuştur.
  • Sekiz yıldır meditasyon yapıyor. Alkol, kafein, kırmızı et ve tavuk tüketmiyor.
  • Farklı alanlarda çalışan pek çok şirketi var. Yıllık geliri 5 milyar dolardan fazla.
  • Kitap satışlarından elde ettiği geliri bağışlıyor.

Salesforce.com’un Ekim ayında San Francisco’da gerçeklesen Dreamforce konferansında 6.000 kişiye seslenmiştir.

Etkili sunum yapmak için Tony Robbins’ten 5 tavsiye:

knowaudienceÖdevinizi yapın

“Dinleyicinizi tanıyın. İhtiyaçları, istekleri, endişeleri neler diye düşünün. Mesajlarınız konuştuğunuz kişilerde etki bıraksın. Sunum yapmadan önce ben ve takımım ödevimizi yaparız. İhtiyaçlarını bilmediğiniz kişilere değer katamazsınız.”

 

 

respectDinleyicilerinize saygı duyun

“Dinleyicilerinizi sadece tanımak yetmez. Onlara saygı duymalısınız da. Eleştirdiğiniz bir kişiyi etkileyemezsiniz. Slaytlarımı hazırlarken düşünürüm, dinleyicilerimde kimler var? Onlarla ilgili saygı duyduğum şey ne? Onlarla ilgili neyi takdir ediyorum? Bu şekilde onlarla aramda bir bağ kurabiliyorum.”

 

 

stickmanHemen dikkatlerini çekin

“Bir sonraki soru: Baştan nasıl dikkatlerini çekebilirim? Onlar için önemli olan konuya nasıl hemen girebilirim? Bunun bir yolu şok etkisi yaratmak. Diğer bir yol ise eğlenceli bir başlangıç yapmak. Benim tercihim salt gerçekleri konuşarak başlamak.”

 

 

hedefBir amacınız olsun

“Sunumunuzun bir akışı olmalı ama en önemlisi benimsediğiniz bir amacı olmalı. Tutku ile anlatacağınız şekilde hazırlanın. Sizin tutkulu aktaramadığınız bir konuya bir başkası da ilgili olmayacaktır. Size anlamlı gelmeyen, inanmadığınız bir sunumu asla yapmayın.”

 

 

be-naturalDoğal olun

“Bazı insanlar sunumlarında sıraya bağlı kalmaya ihtiyaç duyar. Öte yandan, anda kalabilmek adına esnek olmak gerekir. İnsanlar sıradışılığa aç. Herkes PowerPoint sunumlardan sıkılmış durumda.”

 

 

 

Tony Robbins’in 2006 yılındaki TED Talk konuşması için tıklayın.

Etkili sunumlar yapacağınız, sağlıklı ve başarılı bir yıl geçirmeniz dileğiyle =)

 

Leave a Reply