Uygulamalı makyaj eğitiminden öğrendiğim faydalı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

  1. Makyaj yapmadan önce mutlaka cildinizi temizleyin. Cildimizi bir tuvale benzetirsek, temiz tuvale yapılacak olan resim göze çok daha güzel görünecektir. Makyaja cildinizi temizledikten en az 10 dakika sonra başlayın.
  2. Fondöten seçerken fondötenin cildinizin rengiyle uyumlu olup olmadığını elinizin üstünde test ederek değil, boynunuzda test ederek karar verin. Bu sayede, fondöteni yüzünüze uyguladığınızda yüz-boyun renk farkı olmayacaktır. Gün içinde SPF’li fondöten tercih edin, gece ise SPF’siz olanı. Bunun sebebi SPF’li fondötenlerin içindeki ışık yansıtan pigmentlerin gece çekilen fotoğraflarda flaşı patlatmasıdır. Fotoğraflardaki dans eden pozunuzda kulaklarınız kızarık çıkıyorsa, makyaja başlarken fondöteni kulaklarınızın üstüne de uygulayabilirsiniz.
  3. Makyaja asla direkt olarak pudra ile başlamayın. Pudra yüzdeki parlaklığı alıp makyajı sabitlemek için kullanılmalıdır, yüze baz olarak hiçbir şey sürülmeden uygulandığında cildi kurutur. Baz olarak BB krem ve kapatıcı sürüldükten sonra pudra, fırça ya da pad ile önce yüze tampon yapılarak sonra üstten hafif dağıtılarak uygulanmalıdır.
  4. Concealer (kapatıcı) göz çevresine asla silme hareketiyle uygulanmamalıdır. Yüzük parmağının ucu ile minik dokunuşlarla dağıtılmalıdır. Göz çevresindeki cilt çok ince olduğundan, bu bölgeye hassas davranmalıyız.
  5. Kaş makyajında dikkat edilmesi geren konu gözler arasındaki mesafedir. İdeal göz mesafesi iki gözün arasına bir göz sığacak kadardır. Gözler birbirine yakınsa, kaşlar birbirinden uzak gösterilmeye çalışılmalıdır. Tersi durumda, gözler birbirinden uzaksa, kaşlar birbirine yakınlaştırılacak şekilde boyanmalıdır. Kaşınızı boyarken toprak rengi bir far paletinden orta tonlu bir kahverengi farı kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken kahverenginin kızıla kaçan tonunu değil, içinde gri tonu olanı seçmenizdir.
  6. İnce dudaklı hanımların dikkatine! Koyu renk ruj, dudağınızı olduğundan küçük gösterecektir. Bu durumda, rujunuzla aynı tonda bir dudak kalemi seçmelisiniz.
  7. Makyajın son aşaması rötuşta elmacık kemiklerinizi çıkartmak için bronzer kullanabilirsiniz. Kulağınızdan dudak kenarlarınıza inen çizgi boyunca bronzerı uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda yüzünüzde küçük göstermek istediğiniz bölgelere bronzer, büyük göstermek istediğiniz bölgelere de açık renk far uygulayabilirsiniz. Örneğin burnunuzu ya da çenenizi olduğundan küçük göstermek istiyorsanız, burun ve çene kenarlarına bronzer uygulayın. Elmacık kemiklerinizi daha büyük göstermek istiyorsanız, allığınızın üst kısmına açık renk far, alt kısmına bronzer uygulayın.
  8. Allığı fazla kaçırdığınızı fark ettiyseniz, silmeyin! Boşuna makyajınızı dağıtmayın, pudra kullanarak allığı hafifletmek mümkün.
  9. Makyaj için kullandığınız fırçaları, özellikle krem formunda olan ürünleri uygulamak için kullanılanları, her kullanımdan sonra yıkamak ideal. Fırçalarınızı temizlemek için bebek şampuanı kullanabilirsiniz. Avon, ürünlerini hayvanlar üstünde test etmiyor ve fırçalarında da sentetik kıl kullanıyor. Ben de hem bir hayvansever olarak hem de bir kimya ve biyoloji mühendisi olarak,  Avon’u bu duyarlı tutumundan dolayı tebrik ediyorum ve kozmetik sektörüne örnek olmasını diliyorum.
  10. “Maskara mı rimel mi?” diyenler… Rimmel bir kozmetik markasıdır.  Mendil – selpak,  traş bıçağı – gilette özdeşmesi burada da yaşanmıştır =)

Leave a Reply