Sene 2014… Ece, MCT’nin yeni satış eğitimi demosu toplantısındadır. Bu eğitim farklıdır, “yaşayarak öğrenme” metadolojisine dayanmaktadır. “Katılımcılar, pilotların yaşadığı deneyimin benzerini gerçek bir Boeing 737 simülatöründe yaşayarak, deneyimlerini satış  becerileri ile ilişkilendiren grup koçluğunun hakim olduğu güçlü bir eğitim programına girer.” İşte o anda, Ece bir bilinç akışı yaşar. Simülatör, pilot, uçuş… ve toplantıdakilere “Ben yapmıştım bunu!” der.

Sene 2000… 10 yaşındaki Ece ilk defa İstanbul dışındaki bir yaz kampına gidecektir. Bu kamp, İzmir’deki Uzay Kampı’dır. Bir hafta boyunca bu kampta Ece, uzay mekiği uçuş görevi simülasyonu eğitimi alır, model roket yapıp fırlatır, topraksız bitki yetiştirme yöntemleri öğrenir, Mars kolonisi tasarımı yapıp sunar… Tüm bunları yaparken de yeni arkadaşlar edinir ve onlarla öğrendiği bilgileri paylaşır, problemleri beraber çözer ve takım halinde çalışmanın başarıya katkısını öğrenir.

4. Sınıfta yaşadığım Uzay Kampı günlerim faklı bir versiyonla, şirketlerdeki her seviyeden çalışana tasarlanabilecek bir eğitim haline gelmiş! Bu durum ben de üç duygu yaşattı; Sevinç, gurur ve özlem. Şirketim ve müşterilerim adına sevindim, çünkü harika olduğunu bildiğim bir deneyimi profesyonellere yaşatmak üzereydik. Ailemle gurur duydum, bana inanıp cesaret vererek tek başıma 1. Sınıftan liseye dek çeşitli spor ve dil kampları sayesinde, bugün 30 belki de 40 küsür yaşlarında bu tecrübeleri şirketleri sayesinde edinen kişilerle aynı dilden konuşabilmeme olanak sağladıkları için. Ve çocukluğuma özlem… Kamp sonrası yeni arkadaşlarıma yazdığım mektuplar, kamp ruhunu yaşatmak için yazlıkta giydiğim karanlıkta fosforlayan “Space Camp” t-shirtümle sabah diğer çocuklara hava atıp akşamına saklambaç oynarken sobelenmem…

“Geleceğin Liderleri Buradan Doğar” diyen Uzay Kampı Türkiye, bugün de, çocukları ve yetişkinleri farklı programlarla dinamik ve eğlenceli bir ortamda; iletişim, takım çalışması ve liderlik alanlarında eğitiyor. Yetişkin programlarından kurumsal şirketler de faydalanıyor. “Şirket Gelişimi” ve “Motivasyon” programları çok sayıda şirketin ilgisini çekiyor. Bu şirketlerden bazıları Glaxo Smith Kline, Abdi İbrahim ve Unilever gibi sektörlerinin öncü şirketleri.

Burada benim gündeme getirmek istediğim bir soru var, Uzay Kampı 2000 yılından beri hizmet veriyor-evet ilk mezunlardanım!- 14 yıldır bu kamptan mezun olan çocuklar, iş hayatına girdiklerinde nasıl motive ediliyor/edilmeli/edilecek?

UzayKampı_2000

23 Haziran 2000, Kampın sonunda sertifikamla =)

Leave a Reply