Altı yıl önce Ofiste 14 Şubat: ‘Sevgililer Günü’ Eğitimi başlıklı bir yazı yazmıştım. Çalışanların işyerinde evde geçirdiklerinden daha fazla zaman geçirdiğinden ve yakınlaşmaların kaçınılmaz olabildiğinden, kurumların ise 14 Şubat’taki (ve yıl boyunca) olası taciz vakalarını eğitim ile önleyebileceğinden bahsetmiştim.

Aradan geçen zaman ve pandeminin de etkisini merak ederek yakın zamanda yapılan bir araştırma var mı diye baktım. Society for Human Resource Management (SHRM) tarafından Ocak 2022’de yapılan bir araştırmaya göre ABD’de çalışanların üçte birinin (%33) şu anda bir işyeri romantizmi yaşadığını ortaya koymuş. Covid-19 salgını öncesine göre (%27) 6 puan daha yüksek.

Çalışanların %50’si bir iş arkadaşından hoşlandığını bildirdiğinden, ofis aşkları “yeni normal”. ABD’li çalışanların dörtte üçü (%75), işyerindeki insanların birbiriyle çıkmasından memnun olduklarını söylemiş. Dörtte birinden fazlası (%26) şu anda ofisten biriyle çıkmaya açık olduğunu bildirmiş.

Diğer önemli bulgular;

  • Şu anda ya da önceden ofisten biriyle çıkan çalışanların dörtte birinden fazlası (%26) ya Covid-19 salgını sırasında yeni bir ofis aşkına yelken açmış ya da pandemi öncesinde başlayan ofis aşkını sürdürmüş.
  • İşyerinden biriyle romantik bir ilişki yaşayan çalışanların %65’i akranlarıyla çıkarken, %12’si astlarıyla ve %19’u üstleriyle çıkıyormuş.
  • Çalışanların %28’i ise “iş eşi”ne sahip olduğunu ve bunların da %26’sının aynı işte çalıştıkları bu kişiye romantik duygular hissettiğini belirtmiş.

Anketi yürüten SHRM’in başkanı ve CEO’su Johnny C. Taylor, Jr., “Son birkaç yılda insanlar birlikte çalışmaktan çok, izole zaman geçirdiler ve kabul edelim çalışanların kendi arasında – uzaktan veya başka bir şekilde – bağlantı araması şaşırtıcı değil. Fakat çalışanlar iş arkadaşlarıyla romantizm yaşıyorsa, ilişkilerin ters gitmesi durumunda zararlı durumları önlemek için işverenlerin bir işyeri romantizm politikasına sahip olması önemlidir. İster kayırmacılık, ister misilleme veya cinsel tacizden olsun, bu durumlarda çalışanları korumak İK profesyonellerinin sorumluluğundadır. İlişkilerin ne zaman ve kime rapor edilmesi gerektiğine dair talimatlar da dahil olmak üzere, kabul edilebilir ve kabul edilemez davranışlar hakkında bilgi verirken şeffaflığı ve profesyonelliği teşvik etmek önemlidir.” demiş. Ülkemizde benzer çalışmalar var mı, rast gelmedim. Varsa paylaşırsanız hep birlikte öğrenebiliriz 😊

İK danışmanı ve “Betting on You: How to Put Yourself First and (Finally) Take Control of Your Career” kitabının yazarı Laurie Ruettimann, “kurumlar aşkı işe yaradığında sever” diyor ve ekliyor “Tarihsel olarak, Amerika’daki şirketler, işte tanışan, evlenen ve çocukları olan çiftleri geleneklere göre kutluyor. İşler yolunda gittiğinde aşka yöneliyorlar çünkü bu, işyerinin bir aile olduğu fikrini pekiştiriyor. Mutlu insanlar, mutlu çalışanlar demektir.” Sizce ülkemizde de böyle mi?

Bu vesileyle işini aşkla yapan herkese selam olsun!

Benim gibi “The Office” dizisi hayranlarına bonus okuma: Giyim Kodları Çözüldü!

Leave a Reply