Özellikle yeni nesil çalışanların kısa dönemli de olsa hedefledikleri yurtdışında çalışma şansını yakalayan arkadaşlarımla röportajlar yaptım. İlk başarı öyküsünü bu hafta sizinle paylaşıyorum.

Kaan, kısaca okuyucularım için eğitim ve iş yaşamı geçmişinden bahseder misin?

Kaan Günay: İzmir’de liseyi bitirdikten sonra, Amerika’da Brown Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği okudum. Üniversite son senemde finans ile ilgilenmeye başladığım için mezuniyetimden sonra yaklaşık 10 milyar dolar yöneten bir yatırım fonunda yatırımcı olarak çalışmaya başladım. Finans dünyasında birkaç sene geçirdikten sonra girişimciliğe merak sardım ve girişimcilik yapan arkadaşlarımla konuşmaya başladım. Liseden yakın arkadaşlarım o sırada Dubai’de insanların kolaylıkla güvenilir bir temizlikçi çağırabilecekleri online temizlik platformu olan Justmop.com’u kurmuşlardı ve benim kurucu takıma katılmamı istediler. Bunun üzerine Justmop’da üst düzey yönetici, ve kurucu takımın bir parçası olarak çalışmaya başladım. Takıma katılmamdan kısa bir süre sonra Yemeksepeti’nin kurucusu Nevzat Aydın’dan yatırım aldık ve şu anda tüm hızla büyümeye devam ediyoruz.

Her şey nasıl gelişti, nasıl karar verdin yurtdışında çalışmaya?

Amerika’daki üniversitemden mezun olacak öğrencilere işverenlerin ilan verebilecekleri bir websitesi vardı ve bu siteyi her gün kontrol edip yeni ilanlardan ilgimi çekenlerin hepsine başvuruyordum. Bu süreçte finans sektöründe belki 50’den fazla şirkete çalışmak için başvurdum. Şansımın da yaver gitmesiyle elime güzel birkaç fırsat geçti ve Boston’da bir yatırım fonunda çalışmaya başlama kararı verdim. O işimi yaparken, kendi şirketimi kurmanın beni mutlu edeceğine karar verip bazı fikirler yürütmeye başladım. Dubai’deki arkadaşlarımın kurduğu şirketindeki kurucu takımın bir parçası olarak çok güzel şeyler gerçekleştirebileceğimizi düşündüğüm için Boston’dan Dubai’ye taşınıp Justmop’a katılma kararı verdim.

Kolay oldu mu peki? Sürece nasıl hazırlandın, psikolojik olarak?

4 sene Amerika’da okuduğum için yurt dışına alışmıştım ve pek düşünmeden sadece yurt dışında iş baktım. İlk yurt dışında çalışma kararı çok zor olmadı ancak çalışmaya başladıktan sonra ailemi ve Türkiye’deki arkadaşlarımı ne kadar çok özlediğimi tekrardan hatırlayıp zorlandım ve hala da zorlanmaya devam ediyorum. Psikolojik olarak bu süreçte Türkiye’deki ailemi ve arkadaşlarımı sıklıkla görmeye çalışmak, göremesem de Skype veya telefon üzerinden konuşmak ve yurt dışında güzel arkadaşlıklar kurmak bana çok yardımcı oldu.

Öncesinde neler yapman gerekti?

Yurt dışında çalışmaya karar verdikten sonra vize işlemlerini çok dikkatli incelemek ve hiç bir başvuru tarihini kaçırmamak önemliydi. Özellikle şimdi kendi şirketimde çalıştığım için tüm evrak işlemlerini kendim takip etmem gerekiyor ve bu süreç zaman alabiliyor.

Dubai’de yaşamak, çalışmak nasıl?

Boston’a göre Dubai’de havanın sıcak olması beni çok mutlu ediyor. Boston’dan geldiğim gün Boston’da hava -28 dereceydi ve Dubai’de hava 32 dereceydi! Tam olarak 60 derecelik bir fark yaşadım bir gün içerisinde ve bu güzel geçiş Dubai’ye hızlı ısınmamı sağladı. Dubai’deki Türk komünitesinin büyüklüğü sayesinde hem liseden hem de sonradan tanıştığım çok yakın arkadaşlarım olduğu için burada yaşamaktan mutluyum. Çalışma hayatına gelecek olursak, dünyanın her yerinde olduğu gibi iyi iş çıkarıp, sevdiğiniz bir işi, sevdiğiniz insanlarla yaparsanız güzel bir tecrübe yaşayacağınıza inanıyorum.

Bu deneyimin sana neler kattığını düşünüyorsun?

Kendi şirketimde kurucu arkadaşlarımla her büyük ve küçük kararı vermek bana gerçekten çok güzel bir tecrübe oluyor ve Justmop’da çalışmamın verdiğim en doğru kararlardan biri olduğuna inanıyorum. Şirketin her konusuyla kendim veya yanımda oturan arkadaşlarımdan birisi ilgilendiği için her konuda bilgili olmam gerekiyor ve bunun bana çok fazla şey kattığına inanıyorum.

Expat olma hayali kuranlara ne önerirsin? Tavsiyelerin var mı?

Expat olmak isteyenlere öncelikle güzel bir fırsat yakalayıp yurt dışına gitmelerini tavsiye ederim. Yurt dışında çalışmış olmak için çok da yapmak istemedikleri bir işi kabul edip yurt dışına giden arkadaşlarımın hepsi mutlu olmadan Türkiye’ye döndü.

Kariyer yolculuğunda bir sürü gencin hayalini kurduğu yerdesin, bundan sonra senin yolculuğun nereye?

Eylül ayında Amerika’da Stanford Üniversite’sinde MBA’e başlıyorum ve aynı zamanda Justmop’u Amerika’da ilerletmeye ve Justmop olarak Amerika pazarına benim de orada olmamdan faydalanarak açılmayı umuyorum.

Yolculuğunun devamı da heyecan verici gözüküyor, sana bol şans diliyor ve vakit ayırdığın için teşekkür ediyorum. Eminim çok başarılı olacaksın ve biz yine böyle bir sohbet yapacağız!

osimdiexpat
Kite Surf Beach Dubai’de iş stresi atan genç expatlar (Kaan-Yaprak-Emre) ve ben

Leave a Reply