Bu hafta Harvard Business School öğretim üyelerinden sosyal psikolog Amy Cuddy’nin “Vücut dilin benliğini şekillendiriyor” adlı ted talk’undan bahsetmek istiyorum. Bu konuşma hem “En popüler ted talklar” hem de “Görülmesi gereken 11 TED talk” listesinde. Aynı zamanda, karikatürlere, reklamlara, videolara da ilham vermiş.

Amy Cuddy sözsüz iletişimin“güç ve üstünlük” alt başlığında uzman.

Cuddy şöyle başlıyor; “Sözsüz iletişim ile oluşan yargılarımızdan önemli çıkarımlar;

  • Kim terfi etsin
  • Kime çıkma teklifi edilsin…’’

Konuşması boyunca Cuddy iki soruya cevap veriyor; Sözsüz iletişimimiz başkalarının bizler hakkındaki duygu ve düşüncelerini etkiliyor.

Peki, sözsüz iletişimimiz kendi hakkımızdaki duygu ve düşünceleri de etkiliyor mu? Düşüncelerimiz duruşumuzu etkiliyor, duruşumuz da düşüncelerimizi etkiliyor mu?

Güçlü ve güçsüz bireyler düşünce ve fikir olarak birbirlerinden ayrılıyor; Güçlü bireyler güçsüzlere göre daha güvenli, rahat, iyimser, risk alan, dominant oluyor. Fizyolojik olarak da birbirlerinden ayrılıyorlar.

Cuddy, iki hormondan bahsediyor; testosteron (üstünlük) ve kortizol (stres). Güçlü bireylerde yüksek testosteron, düşük kortizol seviyeleri gözlemleniyor. Cuddy, buradan hareketle bir deney yapıyor. Deneye katılan bireylerden yüksek ya da düşük güç duruşlarından bir tanesinde iki dakika boyunca beklemeleri isteniyor. Sonuçlar şöyle; yüksek güç duruşunda bekleyen bireylerin testosteron seviyeleri yükselirken, kortizol seviyeleri düşüyor. Düşük güç duruşunda bekleyen bireylerde ise durum tam tersi oluyor.

Cuddy, bu deneyin çıkarımı gerçek hayata nasıl uygulanabilir diye düşünüyor ve başka bir uygulama yapıyor; beş dakikalık bir iş görüşmesi. Bir önceki durum bu sefer de görüşmeye girecek adaylara uygulatılıyor. Görüşmeyi yapan kişi, adayların hangi duruşta bekletildiğini bilmiyor. Görüşmeler bittikten sonra hangi adayları işe almak istediğini açıkladığında ise görüşme öncesinde yüksek güç duruşunda bekleyen adayları seçiyor!

Buradan çok önemli bir sonuç çıkıyor, konuşmalarımızın içeriğinden ziyade görüşmedeki varlığımız etkili oluyor; kendimizden emin, rahat, şevkli, tutkulu, kimlikli, etkileyici olmak…

Aşağıdaki resimde üst sıradaki resimler yüksek güç duruşlarını, alt sıradakiler ise düşük güç duruşlarını gösteriyor.

body-language-power-poses

 

Ammy Cuddy’nin ted talkunu izlemek için tıklayın.

 

1 thought on “Kurumsal Yogada 5 “Güç Duruşu”

Leave a Reply