“Kariyerimde neredeyim? Ne yapıyorum?” diye soranlar… Size güzel bir haberim var 🙂
Bu hafta “Career Ladders” adında bir uygulama keşfettim. Uygulama, 10Eighty adındaki bir danışmanlık şirketi tarafından tasarlanmış. Kariyerinizi ne derece iyi yönettiğinizi sekiz kilit soru üzerinden size gösteriyor. Sorulara verdiğiniz cevaba göre de, her seferinde o konu özelinde, size geribildirim veriyor.
careerladders
Fikir vermesi için uygulamadaki sorular şöyle;
 1. Kariyer hedeflerini net ve güncel olarak yazdın mı? Bu hedefleri gerçekleştirmek için gerekli dönüm noktalarını ve zamanı belirledin mi?
 2. Mevcut görevinde yeni yetkinlikler/bilgiler edindin mi?
 3. Şirket içinden ve dışından bir mentorun var mı?
 4. Son 12 ayda sorumluluğun arttırıldı mı?
 5. Kültürel çeşitliliği olan bir ortamda mı çalışıyorsun? Farklı disiplinleri bir araya getiren bir ekibin parçası mısın?
 6. Şirketin içinden ve dışından, networkünde kaç kişi var?
 7. Kişisel markan güçlü mü? Müdürlerin ve ekip arkadaşların seni ne kadar iyi tanıyor?
 8. Son 6 ayda, yönetsel yetkinliklerini ya da teknik uzmanlığını geliştirebildin mi?
Ben uygulamayı beğendim. Hem gerçeklerle yüzleştiriyor, hem de yol gösteriyor. Uygulama ücretsiz, denemenizi tavsiye ederim. Madem “iş başa düştü” diyoruz, kendi kendimize liderlik ederek başlayalım 🙂

2 thoughts on “Kariyer Merdiveni Cebimize Geldi!

 1. Merhabalar,

  Öncelikle blogunuzu inanılmaz keyifle takip ettiğimi ve önerilerinize bayıldığımı sizinle paylaşmak istiyorum. Bu uygulamanın da önce ismi ilgimi çekti, acaba içeriği nasıl diye düşünerek uygulamayı hemen telefonuma yükledim. Sorularıyla bile düşündürerek kendinize ve çalıştığınız alandaki konumunuza dışarıdan bakmanızı sağlıyor. Uygulamadaki sorulara eğer gerçekten dürüst cevaplar verirseniz, kurumsal hayatta ilerleyen özellikle 20’li yaşlarında olan beyaz yakalar için muhteşem bir rehber niteliğinde buldum! Objektifliği de cabası! Ben de uygulamadaki sorulara olabildiğince dürüst cevaplar vererek kendimin ve kurumsal hayattaki tecrübelerimin röntgenini çekmek istedim. Cevaplarıma verdiği geri bildirimler sonrası bazı alanlardaki eksikliklerimi keşfettim, “Kendim için bazı değişiklikler yapmalıyım!” diye geçirdim içimden. Uygulama için harcadığım sadece 5 dakika ile tüm bu dönüşümü yaşadım ve kendim için bir şeyleri değiştirmeye karar verdim. Yani hem çok ucuz, hem çok pratik! Herkese de şiddetle ve inanılmaz bir ciddiyetle öneriyorum. Size de kucak dolusu sevgiler ve bu muhteşem öneri için kocaman teşekkürler!

Leave a Reply