Geçen haftaki yazımda etkili sunum için Tony Robbins’ten tavsiyeler aktarmıştım. Bu hafta ise sunum yapan kişinin görüntüsü üzerine yazmak istedim. “Giysiniz Sizsiniz” başlıklı yazımda görüntümüzün öneminden bahsetmiştim. Aynı konu, bu hafta okuduğum Dale Carnegie’nin yazdığı “Söz Söyleme ve İş Başarma Sanatı” adlı kitapta bir daha karşıma çıktı.

Bir çalışmada, elbisenin onu giyenin üzerindeki etkisi araştırılmış.  Kişiler iyi ve temiz giyindiklerinde, kendilerine daha çok güvendikleri ortaya çıkmış. Başarılı bir görünüme sahip oldukları zaman, başarıyı düşünmelerinin, başarıya ulaşmalarının kolaylaştığını söylemişler. Kendilerine olan inanç ve saygıları artmış.

Topluluk karşısında konuşma dersleri vermiş ve sayısız konuşma dinlemiş olan Carnegie, ne zaman bir konuşmacı özensiz bir görüntü ile topluluk önüne çıksa, dinleyicilerin ona saygı göstermediğini gözlemlemiş.

İyi görünmek, sadece profesyonel hayatımızın değil günlük hayatımızın da bir parçası olmalı. Profesör Sharron J. Lennon’ın yaptığı bir araştırma, mağazalardaki satış danışmanlarının iyi görünümlü müşterilere daha hızlı servis verdiklerini ortaya çıkarmış.

Aynı filminden iki farklı kare ile durumu görsel hale getirmek istedim.

jlo_kıyafet

 

 

 

 

 

 

 

 

Jennifer Lopez hangisinde daha özgüvenli bir anne?

Her ne kadar jenerasyon farklarından ya da kurumlarda serbest giyim trendlerinden söz etsek de, 1926’da Carnegie’nin yazdıkları günümüzde hala geçerliliğini koruyor.

Başta bahsettiğim gibi ”aklın” ve ”görüntün”… İş yaparken de giyinirken de özenli olmaya devam =)

Leave a Reply