İlk izlenimler tahmin ettiğimizden çok daha kısa sürede oluşuyor. Başkalarının kafasında “biz”i oluşturması 30 saniye ila 4 dakika arasında değişiyor. Psikolog Albert Mehrabian’ın yaptığı bir araştırmaya göre, ilk izlenimlerin %55’ini görüntü ve beden dili, %38’ini konuşma ve ses tonu, %7’sini de ne söylediğimiz oluşturuyor.

“The Employment Interview: A Summary and Review of Recent Research” e göre de işe alım yapan kişiler adayları işe alıp almayacaklarına, mülakatın ilk beş dakikasında karar veriyorlar. Bu eğilim sadece işe alımda değil, aynı zamanda terfi kararlarında da etkili.

Bu durumda görüntümüzün çalıştığımız kuruma, yaptığımız işe ve hedeflerimize uygun olması büyük önem taşıyor. Sorumlu ve başarılı kişiliğimizin dışa vurumu için giyimimize özen göstererek, temiz ve düzenli olarak önce kendimize saygılı olmalıyız. Bu şekilde başkalarının da bize güven duymasını sağlayabiliriz. Bu güven duygusuyla da, hem profesyonel hem de sosyal hayatımızda etrafımızdaki kişileri ikna etmemiz ve onlarla kalıcı ilişkiler kurmamız kolaylaşır.

Bu durum için benim verebileceğim en güzel örnek, Mustafa Kemal Atatürk’tür. Hem resmi hem de günlük hayatında seçtiği kıyafetlerle giyim konusunda mükemmelliği yakalamıştır. Kendi örnek duruşu ve yaptığı devrimlerle de halkını çağının gereklerine uygun seviyeye taşıyabilmeyi başarmıştır.

atatürk_frak

Bu vesileyle onu bir kez daha saygı ve özlemle anıyorum ve herkesin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyorum.

 

 

3 thoughts on “Giysiniz Sizsiniz…

  1. Dünya liderleri ve Turkiyedeki gelmiş geçmiş bütün yöneticiler içinde en şık ,temiz, giydiğini kendine yakıştıran ve üzerinde taşıyabilen başka bir lider tanımıyorum, sadece ATATURK. Tüm resimlerinde üzerine uymayan veya düzensiz ,kırışık birtek giyisi goremezsiniz

Leave a Reply