Uzay Kampı’nın ilk yıl katılımcılarından biri olarak beni heyecanlandıran bir haberi sizinle paylaşmak istedim. Çocukluğumdan beri sıradan insanların da uzaya yolculuğunun bir gün mümkün olup olamayacağını düşünürdüm. Artık mümkün!

mars

Kendi parasıyla uzaya çıkan ilk uzay turisti Amerikalı milyoner Dennis Tito olmuştu. Bu yolculuk için Tito, 2001 yılında 20 milyon dolar ödemişti. Günümüzde ise pek çok şirket, kişilerin uzaya gidebilmeleri için 75.000 dolar ile 250.000 dolar arasında değişen bilet fiyatları sunuyor. Bu şirketlerden biri de Elon Musk’un kurduğu SpaceX. Musk’a göre, Mars yolculuğunun fiyatı Amerika’daki ortalama bir evin fiyatına eşit olmalı, 200.000 dolar civarı.

Dennis Tito’nun biletine göre çok daha ucuz olan bu fiyat bile pek çok kişi için fazla pahalı olduğundan bu noktada devreye finansal bir girişim olan SpaceVault giriyor. Kişilerin Mars’a yolculuk yapabilmeleri için tasarruf yapmalarını sağlarken, bir yandan da yolculuk için beklemeleri gereken sürede uzay programlarına yatırım yapıyor.

SpaceVault’un CEO’su Jason Aspiotis’e göre şirketin felsefesi, 140.000 dolarlık bütçesi olmayan herkese uzaya gitme şansı sunmak. Bunun için şirket 10.000 dolarlık bir yatırım karşılığında, 40 yılın sonunda Mars yolculuğunu finanse ediyor.

Peki neden 40 yıl? Aspiotis’e göre hem finansal değerlendirmesi hem de mühendislik gelişmeleri açısından 40 yıl makul bir süre. (Dennis Tito’nun da yolculuk yaptığı yaşın 61 olduğunu hesaba katarsak.)

Her şey planlandığı gibi giderse, bugün bizim yaşlarımızdaki kişiler için inanılmaz bir emeklilik planı olarak duruyor 🙂

Durum o kadar gündemde ki Mars ile ilgili haberler, filmler ve belgeseller peş peşe geliyor. Bu akşam 20.00’da ‘Mars’ belgeseli National Geographic’te ekrana geliyor.

Kaynak:

http://www.forbes.com/sites/alexknapp/2016/09/30/this-startup-wants-to-help-you-save-up-for-your-ticket-to-mars/#5235c02f558f

http://www.theverge.com/2016/9/27/13078690/elon-musk-mars-mission-cost-per-person-spacex

İlginizi çekebilecek haberler;

MARS ONE

mars-one

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NAT GEO LIVE: MARS’TA YAŞAMAK

marstayasamak

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply