Neredeyse 15 yıl önce keyifle izlediğim filmlerden birini pandemi sebebiyle sıkça anar oldum. Başrollerinde Jack Nicholson ve Morgan Freeman gibi iki usta aktörün olduğu, ülkemizde Şimdi ya da Asla ismi ile gösterime giren The Bucket List. Filmde kanser hastası iki yaşlı adam, hayatlarının geri kalanını bir hastane odasında geçirmek istemediklerini fark eder ve ölmeden önce gerçekleştirmek istedikleri şeylerin peşinde bir yolculuğa çıkar. Uçaktan paraşütle atlarlar, safariye çıkarlar, Çin Seddi’nde motorsiklet sürerler, Everest Dağı ve Tac Mahal gibi ikonik yerleri ziyaret ederler… Peki kahramanlar Y kuşağına mensup olsaydı, film nasıl bir hikaye anlatırdı?

Filmin fragmanını izlemek için tıklayın 🙂

Yapılan araştırmalar, Y kuşağının eski nesillerden belirgin bir şekilde farklı olmalarına rağmen, arzularının atalarınınkinden her noktada ayrışmadığını gösteriyor. InSites Consulting ve Topdeck Travel tarafından gerçekleştirilen iki anket, Y kuşağının seyahat etmek istediğini ortaya koyuyor. Bir tur şirketi olan Topdeck Travel tarafından yapılan anket, gençlerin yapmak istedikleri seyahat türü hakkında da ayrıntı veriyor. Araştırmaya göre Y kuşağı, yerel kültürleri ve mutfakları keşfetmeyi, parti atmosferlerine (Cancun ve İbiza gibi) tercih ediyorlar. Bununla birlikte, Insites Consluting anketi, Y kuşağının ölmeden önce, bir müzik festivaline katılmak (%14), yeni bir kıtayı keşfetmek (%13), uluslararası bir spor etkinliğine katılmak (Olimpiyatlar gibi, %10), ıssız bir adaya gitmek (%10) istediklerini ortaya koyuyor.

İki araştırmanın da pandemiden önce yapıldığını belirtmekte fayda var. Her şey “normal”ken yeni yerleri keşfetmenin hayallerini kuran bir nesil, pandemide “bir daha hiç seyahat edemeyecekmiş” hissine kapıldı ve şüphesiz fırsatını bulduğunda “intikam seyahatleri” yapmaya başladı, başlayacak.

Şahsen pandemide “zamanında iyi ki şuraya gitmişim” dediğim yerleri ve seyahat yasaklarından sonra ilk hangi ülkeye, şehre gitmek istediğimi düşünürken Pin Traveler adında bir mobil uygulamaya denk geldim. Uygulama sayesinde önceden gittiğim yerlerin haritasını çıkardım, tek seferde hatırladığım 10 ülkeden 50 lokasyon oldu ve mutlu oldum 😊

Pin Traveler uygulamasında oluşturduğum dijital harita

Seyahat ettiği yerleri, tarihleri, favori mekanlarını hatırlamak isteyen ve gelecekteki seyahatleri için wishlist (dilek listesi) oluşturmak isteyenler uygulamayı buradan indirebilirler. Eski seyahatleri anarak şükretmek ve yeni hayaller kurarak motive olmak için güzel bir araca denk gelince paylaşmak istedim 😊

1 thought on “Y Kuşağının Ölmeden Önce Yapılacaklar Listesi

Leave a Reply